Tuesday, December 07, 2004

بينا داراب زند مورد حمله ي اوباشان قرار گرفت.

كميته دانشجويي دفاع از زندانيان سياسي
اطلاعيه خبري
تاريخ 15/9/1383
ضرب و شتم بنا داراب زند
بينا داراب زند مورد حمله ي اوباشان قرار گرفت.

منابع خبري از بند 1زندان اوين گزارش ميدهند كه آقاي بينا داراب زند از مؤسسين حزب دموكراتيك ايران كه در بند 1 زندان اوين نگهداري ميشود مورد حمله ي اوباشان قرار گرفت. به گفته ي اين منابع افرادي به نام حميد نظري و مهدي يوسفي از اوباشان متعلق به باند اسماعيل افتخاري( اسماعيل تيغ زن) صبح امروز در راهروي بند 1 زندان اوين به آقاي بينا داراب زند حمله ور شده و با مشت و لگد او را مضروب ساختند . گفته ميشود فرد مشكوكي به نام امير عباس فخرآور كه در گذشته نيز توسط همين باند« دكتر ناصر زرافشان » را هدف قرار داده بودند عامل تحريك اين اوباشان ميباشد.مدتهاست كه زندانيان سياسي مستقر در اين بند شكايات متعددي از نقض قانون تفكيك جرايم مطرح ساخته بودند . اخيرا مديريت زندان اوين براي اعمال فشار بر روي زندانيان سياسي قانون تفكيك جرايم را نقض كرده و انواع محكوميتهاي غير سياسي را به اين بند منتقل كرده است.
اسماعيل تيغ زن و افراد حمله كننده به بينا داراب زند نمونه اي از اين اوباشان ميباشند . سخنگوي حزب دموكراتيك ايران در بند 1 زندان اوين اعلام داشت در صورت عدم انتقال اين اوباشان از بند 1 سياسي ، انتظار حملات ناجوانمردانه از اين نوع بسيار بوده و جان زندانيان سياسي در خطر است.
ايشان از كليه ي سازمانهاي حقوق بشري و مدعيان حمايت از حقوق زندانيان سياسي در خواست كرد در مقابل اين ترفند حكومتيان و اوباش به خواسته ي ايشان كوتاهي نكنند .
لازم به ذكر است كه آرواره، فك و دندان بينا داراب زند دراثر اين درگيري دچار آسيب جدي شده است.
كميته دانشجويي دفاع از زندانيان سياسي
komitedefa@yahoo.com

بينا داراب زند

كميته دانشجويي دفاع از زندانيان سياسي
تاريخ 15/9/1383

بار دگر شانزدهم آذر


قريب 51 سال پيش جنبش دانشجويي ايران با فاصله ي چند ماه كوتاه از كودتاي وحشيانه ي 28 مرداد 1332 و بازگشت سركوب و خفقان به زندگي سياسي كشور شجاعانه به ميدان آمد و با برپايي تظاهراتي عليه عاملين اين توطئه در دانشگاه تهران و ارائه ي سه قرباني رضوي ، قندچي و بزرگ نيا ستمگري خود را با خواستهاي دموكراتيك مردم ايران اعلام داشت.
براي نسل كنوني دانشجويان كه « ضد انقلاب فرهنگي» ارتباطشان را با نسلهاي گذشته جنبش دانشجويي قطع كرده ، اين سؤال مطرح است كه چرا اين جنبش همواره مورد غضب نيروهاي ارتجاعي و فاشيست جامعه قرار داشته؟ و چگونه است كه اين جنبش علي رغم سركوبهاي مداوم توسط نيروهاي خودكامه و ديكتاتور هر بار ثابت قدم تر از گذشته قد برافراشته است؟
براي پاسخ به اين سؤال ها بايد ماهيت جنبش دانشجويي را مورد بررسي قرار داد.
صنف دانشجو قشري است از روشنفكران جامعه كه عدم داشتن تعلقات طبقاتي به مفهوم رابطه ي مستقيم با توليد اجتماعي و در نتيجه آزادي از محدوديتهاي تنگ نظرانه ديگر اصناف اجتماعي از مشخصات آن است. به همين علت اين قشر علي رغم پايگاه خانوادگي و منشأ طبقاتي قابليت ستمگري به انديشه هاي مخالف با شرايط زندگي شخصي خود را داراست. از دوران رونسانس كه برخورد عقايد در حوزه هاي دانشگاهي غرب مرسوم شد دانشگاه به محيطي براي ارائه و برخورد و تقابل آخرين نظرات علمي در رشته هاي مختلف تبديل گشت ودانشجويان بعلت داشتن قابليت ستمگري به اين تفكرات جديد تبديل به آينه اي تمام نما از نظرات مطروحه در جامعه ي خود گشتند . يعني براي يك غريبه كافيست كه به دانشگاه و محل تجمع دانشجويان كشوري رجوع كند تا با كليه ي نظرات مطروحه در سطح آن كشور آشنا گردد. اين مقوله در مورد كليه ي رشته هاي تحصيلي و بخصوص فعالين سياسي دانشگاه صادق است.
از طرف ديگر ، جوان بودن اين قشر از روشنفكران باعث ميگردد كه راه بين نظر و عمل را شتابان و بدون مكث طي كرده ، همواره پيشتاز ديگر روشنفكران و اقشار مردمي و بيانگر شرايط آتي مبارزات سياسي و اجتماعي مردم باشد . در ايران نيز چنين بوده و هست.
با توجه به ماهيت جنبش دانشجويي اقدام« ضد انقلاب فرهنگي» تنها مي توانست به صورت مقطعي آن را مهار كرده و در معاملات و معادلات درون حكومت خودكامه بكار گيرد . پس از پايان جنگ و شكست « اصلاحات» هاشمي رفسنجاني ، دوباره اين جنبش به حركت آمد و در طي ساليان متعاقب گروه گروه از حكومت جدا شده و راه مستقل خود را طي كردند . « جريان سوم» حاصل چنين حركتي بود كه توانست قدرت خود را در برخورد هاي پس از 18 تير 78 تا خرداد ماه 82 به رخ دستگاه حاكمه بكشد.
در طي اين دوران و با استفاده از اختلافات درون حكومتي رفته رفته خط مشي دموكراتيك در مقابل اقتدارگرايان و «اصلاح طلبان» ( ليبراليسم حكومتي و غير حكومتي) شكل گرفت و خود را در سطح جامعه مطرح ساخت. طبيعي بود كه بخشي از دانشجويان به آن سمتگري كرده و جنبش دموكراسي خواهي در ايران را پس از سالها وابستگي نظري و تشكيلاتي شكل دهند . پروسه ي جدايي خط مشي مدرن(دموكراتيك) از ارتجاعيون و اصلاح طلبان بيانگر چنين سمتگري انقلابي جنبش دانشجويي است. ( كه خوشبختانه در سال 83 استقلال نظري و تشكيلاتي خود را از جريانهاي حكومتي و ليبرال اعلام داشته و ستمگري خود را به خواستهاي دموكراتيك مردمي نشان داد)
اين جنبش ميرود تا جايگاه به حق خود را در مبارزات مردمي اشغال و سنت انقلابي 16 آذر را پس از سركوب وحشيانه ي « ضد انقلاب فرهنگي» احيا سازد. به همين علت است كه دستگاه حاكمه چه اقتدارگرا و چه ليبرال ، حفر كانالهاي انحرافي با نامهاي پر طمطراق « كنفدراسيون » و غيره را در دستور كار قرار داده تا بار ديگر با ايجاد انشقاق در اين جنبش بالنده آنرا مهار پذير سازد. موفقيت يا شكست اين طرحهاي ارتجاعي بسته به درجه آگاهي نيروهاي مستقل و مدرن دارد.
باشد كه با جمع بندي دانشجويان دموكرات از اشتباهات و توهمات راه طي شده از انحراف و شكست دوباره جنبش دموكراتيك دانشجويي جلوگيري شود.
اتحاد – مبارزه - پيروزي
بينا داراب زند
زندان اوين- آذر 83

گزارش اعتراضات امروز دانشگاه تهران

گزارش اعتراضات امروز دانشگاه تهران
آزادی بیان دانشجویان آگاه و مبارز در برپایی سالگرد شانزده آذر روز دانشجودر دانشگاه های سراسر ایران اوج خروش و رشد یافتگی خود را در برابر حاکمیت دیکتاتوری به نمایش گذارند
.در این جا برخی از گزارشهایی را که تا این ساعت از این تجمعات و تظاهرات به دست ما رسیده است را با هم می خوانیم
گزارش اعتراضات امروز دانشگاه تهران نیروهای رژیم كه در همكاری با انجمنهای اسلامی و بسیج دانشجویی قبلا تعداد معینی از طرفداران خود را برای شركت در جلسه خاتمی در سالن چمران، دستچین كرده بوند، با بستن در ها مانع از شركت تعداد بسیار بیشتری از دانشجویان كه قصد ورود به این سالن را داشتند، شدند. تعداد بیش از ٢٠٠٠ نفر از دانشجویان در ساعت ١٥:١٠ با شكستن درهای ورودی سالن به زور وارد سالن شدند. نیروهای رژیم اقدام به ضرب و شتم دانشجویان كردند كه متعاقبا با حمله دانشجویان روبرو گشتند. دامنه زدو خورد با نیروهای رژیم به درون سالن كشیده شد و ناچارا مجبور شدند به حضور دانشجویان در سالن چمران رضایت دهند. در این لحظه كماكان تعداد بیش از ٢٠٠٠ نفر از دانشجویان در محوطه جلوی سالن تجمع كرده بودند. دانشجویان در داخل و بیرون سالن ضمن اعتراض به خاتمی شعارهای " خاتمی بسیجی پیوندتان مبارك"، "دانشجو بیدار است، از خاتمی بیزار است"، " مرگ بر استبداد"، " مرگ بر دیكتاتور"، "جنتی جنتی تو دشمن ملتی"، " خاتمی پینوشه، رای ما كوفتت شه"، "هفت سال دروغ، بازهم دروغ" را سر میدادند. در جریان صحبتهای خاتمی دانشجویان بارها سخنان او را قطع كردند. پس از پایان سخنان خاتمی دانشجویان همگی در حالی كه شعار میدادند به تظاهرات در محوطه دانشگاه پرداختند، دانشجویان پلاكاردهای بزرگی كه بر آنها شعارهای " آزادی، برابری"، " جنبش دانشجویی از اعتراضات كارگری، معلمان و پرستاران جدا نیست"، " نان و آزادی برای همه" و "NO" را در دست داشتند.دانشجویان تا ساعت ١٣ به تظاهرات خود در محیط دانشگاه ادامه دادند.کوی دانشگاه ساعت هشت شب شانزده آذر:تعدادی از دانشجویان در محوطه کوی تجمع کرده و سرود یار دبستانی میخوانند تصاویر احمد باطبی ، عزت ابراهیم نژاد و سه شهید شانزده آذر به همراه اعلامیه های ضد رژیم بین دانشجویان دست به دست میگردد.تعدادی از ماموران حراست هر از چند گاه می آیند و تذکر می دهند که تظاهرات ممنوع است اما دانشجویان پاسخ می دهند که آن ها تظاهرات نمی کنند بلکه در روز دانشجو در حال سرود خواندن هستند.شایع شده است که تعدادی از داشنجویان در برابردرب دانشگاه زخمی شده اند و چند نفری هم هنوز به خوابگاه مراجعت نکرده اند.جو کوی امشب با شب های دیگر متفاوت است
در دانشگاه تبریز دانشجویان تریبون آزاد برپا کردند و.با دردست گرفتن تصاویر احمد باطبی سرود خواندند و یاد شهدای دانشجو در مبارزه علیه رژیم های شاه و جمهوری اسلامی را گرامی داشتند ، هنگامی که مجری مراسم نام احمد باطبی را برد و خواستار آزادی وی شد غریو فریاد دانشجویان گوش ها را کر کرد.دانشجویان دانشگاه زنجان با وجود مخالفت بسیج و انتظامات مراسمی را به یاد شانزده آذر برپا کردند در این مراسم دانشجویان سرود های ای ایران و یار دبستانی را خواندند

شانزده آذر امسال تجلی رادیکالیسم جنبش دانشجویی

...................................
شانزده آذر امسال تجلی رادیکالیسم جنبش دانشجویی
اطلاعیه خبریدانشجویان ، جوانان ،زنان و مردان آزادیخواهامسال بار دیگر جنبش دانشجویی ایران بلوغ و پویایی خود را در تظاهرات و تجمعات پرشوری که برخلاف مراسم دولتی و فرمایشی با اعتراض به تمامیت حاکمیت همراه بود نشان داد.فعالان کمیته پیگیری وضعیت احمد باطبی به همراه دانشجویان انقلابی از صبح امروز در دانشکده مدیریت و زبان های دانشگاه تهران ، خوابگاه کوی دانشگاه و نیز دانشگاه تهران تجمعات و تریبون هایی را سازمان دادند و در همه جا ضمن الصاق تصاویری از سه جان باخته شانزده آذر و احمد باطبی به عنوان سمبل مقاومت جنبش دانشجویی ایران ، شعارها و پلاکاردهایی را نصب کردند.در دانشگاه تهران هزاران دانشجو در اعتراض به حضور خاتمی در این دانشگاه به بهانه روز دانشجو دست به تظاهرات باشکوهی زدند و شعارهایی چون: " مرگ بر دیکتاتور ، سیدعلی حیا کن مملکت را رها کن، مرگ بر رفسنجانی ، خاتمی خاتمی خجالت خجالت ، توپ تانک بسیجی دیگر اثر ندارد،یا مرگ یا آزادی ، آزادی اندیشه با جمهوری اسلامی نمی شه ،کارگر دانشجو اتحاد اتحاد ،این آخرین اخطار است جنبش دانشجویی آماده قیام است ، زندانی سیاسی آزاد باید گردد ، دانشجوی زندانی آزاد باید گردد، درود بر احمد باطبی ،هجده تیرشانزده آذر ماست و..." سر دادند ، عده دیگری از دانشجویان که با درگیری و عبور از سد حراست و ماموران اطلاعاتی موفق شده بودند خود را به محل سخنرانی خاتمی برسانند نیز با هو کردن و فریاد های اعتراض آمیز وی را رسوا کردند به گونه ای که وی چندین بار تهدید کرد که این دانشجویان را از سالن بیرون خواهد راند. پس ازآنکه خاتمی موفق نشد سخنرانی خود را در میان شعارهای اعتراض آمیز دانشجویان به پایان برساند ومحافظان وی او را با سرعت از محل خارج کردند، تظاهرات دانشجویان در محوطه دانشگاه تهران و در برابر درب اصلی دانشگاه ادامه یافت و درحالی که صدها مامور نیروی انتظامی و اطلاعاتی منطقه را تحت محاصره خود در آورده بودند دانشجویان بر علیه جمهوری اسلامی شعار می دادند.این تظاهرات در حالی که ماموران حراست تمام خبرنگاران و عکاسان را از دانشگاه بیرون راندند تا پاسی از شب گذشته ادامه یافت و در آخرین ساعات با شکسته شدن درب اصلی دانشگاه تهران و منهدم کردن اتومبیل ماموران اطلاعات منجر به درگیریهای پراکنده ای میان دانشجویان و نیروی انتظامی در برابر دانشگاه تهران شد.در همین حال گزارشهای رسیده از کوی دانشگاه نیز حاکی ست که برخی از دانشجویان شرکت کننده در تظاهرات امروز توسط بسیج مورد ضرب و شتم قرار گرفته و خبر ازدستگیری چند نفر دیگر نیز می رسد.همچنین شیوا نظر آهاری صبح امروز در حوالی خانه ش درحین رفتن به دانشگاه توسط ماموران لباس شخصی محاصره شده و پس از درگیری با آنان سرانجام درحالی که مضروب شده بود بازداشت شده است.خبرهای رسیده از دانشگاه های علامه ، آزادمرکزی تهران ،امیر کبیر ، تبریز ، کرمان ، اصفهان ، شیراز، رفسنجان ودانشگاه ملی نیز حاکی از پخش اعلامیه ها و تصاویر احمد باطبی و نیز برگزاری تجمعات و مراسم دانشجویی و تحریم مراسم دولتی ست. کمیته پیگیری وضعیت احمد باطبی با تقدیر از شجاعت و آگاهی که دانشجویان در تظاهرات امروز خود نمایان ساختند خواستار آزادی شیوا نظر آهاری و بازداشت شدگان تظاهرات امروز است.بی شک جنبش دانشجویی در آینده بسیار نزدیک رسالت تاریخی خود را برای احقاق آزادی ، برابری و عدالت ایفا خواهد کرد.زنده باد آزادیزنده باد جنبش دانشجوییکمیته پیگیری وضعیت احمد باطبیشانزده آذر ماه ١٣٨٣سایت:www.freebatebi.com ای میل ومسنجر
:freeirancom@yahoo.com