Tuesday, May 17, 2005

سو استفاده از پناهندگان ایرانی در ترکیه


سو استفاده از پناهندگان ایرانی در ترکیه

یک سال قبل فردی به نام بهمن معالی زاده با ادعا و هدف کمک به پناه جویان ایرانی ساکن در ترکیه اقدام به تاسیس بنیادی خیریه به نام نوروز کرد. این بنیاد پس از نمایش فیلم های مستندی، از شبکه های تلویزیونی فارسی زبان لس آنجلس، که آقای معالی زاده از ترکیه با خود به همراه آورده بود، شروع به جمع آوری کمک های مردمی و سپس ارسال آن ها به ترکیه نمود. این کمک ها که اغلب مالی بود بعدها با کمک چند داوطلب میان پناه جویان ایرانی در چند نوبت به شکل مایحتاج ضروری( عمدتاً پروتئین) توزیع شد. این کمک هر چند ناچیز در درجه اول ، در بهبود وضعیت روحی پناه جویان موثر بود، اما بعدها با آگاهی پناه جویان از وسعت کمک های انجام شده و نرسیدن آن ها به دست نیازمندان سرخوردگی عظیمی بر وجودشان مستولی شد. با این وجود بنا به خصلت مدارا و تشکر از همین مقدار یاری هم وطنان ساکن آمریکا سخنی بر زبان نیاوردند و اگر شکایتی بود بیشتر از سوی سازمانها و گروه هایی ابراز شد، که خود را حامی و مدافع پناه جویان قلمداد می کنند. از جمله فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی(همبستگی) که در نشریه هفتگی (شماره ١٤٨) خود با چاپ دو مطلب؛ تحت عناوین گرگ های پناهندگی به امضای فرشاد حسینی و سلطنت طلبها، تلویزیون پارس و پناه جویان ایرانی در ترکیه نوشته بابک شدیدی ، ضمن اشاره به فساد مالی آقای معالی زاده و مبلغ صد و بیست هزار دلاری که از طریق برنامه تلویزیونی توسط وی جمع شده بود، تردید خود را نسبت به اهداف و ماهیت این بنیاد و رسیدن این کمک ها به دست پناه جویان اعلام کرد. تردیدی که امروز پس از گذشت حدود یک سال و نرسیدن این کمک ها جامه حقیقتی تلخ را به خود گرفته است.
آقای معالی زاده در آستانه سال نو شمسی، در بخش گزارشی صدای آمریکا طی مصاحبه ای با آقای انوشیروان کنگرلو مراتب ارسال و رسیدن این کمک ها به دست پناه جویان را اعلام کرد، که اگر همه سخنان ایشان را دروغ قلمداد نکنیم، لا اقل تمامی آن نیز حقیقت نبود. ایشان اعلام کردند که دو کانتینر حاوی کمک های جنسی به سوی ترکیه اعزام کرده اند و سرانجام یکی از این کانتینرها به شهر حکاری رسیده و تعدادی از پناه جویان موفق به دریافت البسه و اسباب بازی برای کودکانشان شده اند.
در صورتی که کانتینر ارسالی مدت ها قبل به این شهر رسیده بود و پس از زلزله دو هفته قبل در استان حکاری که تلفات جانی و مالی چندانی نداشت ، محتویات آن بین اهالی فقیر و احیاناً آسیب دیده حکاری پخش شد. از سرنوشت کانتینر دوم نیز خبر موثقی در دست نیست و ظاهراً به سرنوشت همین کانتینر دچار شده است. از هزار و دویست کارتن ادعایی آقای مالی زاده نزدیک شصت کارتن در اختیار نماینده این بنیاد در شهر وان قرار داده شد. آقای مالی زاده و همکاران شان از توزیع همین اندک باقیمانده اشیاء موجود ، میان پناه جویان حکاری به قدر کافی عکس و فیلم تهیه کرده اند تا در اختیار مردم ساده دل و انسان دوستی که دست کمک به هم وطنان خود زده اند، قرار داده و نتیجه مثبت عاید شده از اقدام خود را اثبات کند.
آقای مالی زاده در مصاحبه عنوان می کند که مقداری از این کمک ها را در اختیار مردم نیازمند ترکیه قرار داده است. به فرض صحت این ادعا( و مصادره نشدن کانتینر توسط دولت ترکیه، شایعه ای که ماه هاست میان پناه جویان دهان به دهان می چرخد) چرا وی بایستی دست به چنین عملی زده و بسیاری از کسانی را که این اشیاء به قصد کمک به آنان جمع آوری شده، هم چنان ناکام باقی گذارد. آیا وی از سوی یاری کنند گان صاحب چنین اختیاری شده است؟ آیا چراغی که به خانه روا است، به مسجد حرام نیست؟
آقای مالی زاده از ذوق و شوق کودکانی که موفق به گرفتن اسباب بازی شده اند، سخن می گوید ؛ اما از عکس العمل خشمگیانه پناه جویان و آتش زدن البسه کهنه ای که میان شان توزیع شده سخنی بر زبان نمی آورد. اگر ایشان با فرض این که شبهه ای در اعمال شان وجود ندارد، چرا از اقدامات غیر عادلانه دولت ترکیه انتقاد نمی کنند؟ آیا در صورت انتقاد خطری متوجه ایشان خواهد شد؟ یا از توزیع کمک های ارسالی بنیاد نوروز جلوگیری به عمل خواهد آمد؟ که اگر چنین باشد باز پناهجوی ایرانی چیز زیادی از دست نداده است.
پناه جوی ایرانی به کمک نقدی یا جنسی این بنیاد و دیگر بنیادها نیاز مبرم ندارد . آن چه او طالب است کمک حقوقی در زمینه پذیرش تقاضای پناهندگی اش و داشتن وکیل است. هم اکنون هزاران نفر تحت عنوان پرونده بسته مطلق در شهرهای مختلف ترکیه وجود دارند که خطر دیپورت شدن به ایران تهدید شان می کند. بسیاری از این افراد و خانواده های شان از کمک و حمایت مادی و معنوی هیچ سازمانی برخوردار نیستند و به دلیل رد تقاضای پناهندگی شان از دریافت کمک پزشکی از سوی کمیساریای عالی پناهندگان نیز محروم شده اند. اما این افراد با وجود محنت و سختی هایی که بر آنها روا شده، باز حاضر به تحمل هستند، فقط در صورتی که به اجبار به ایران بازگردانده و تحویل عوامل جمهوری اسلامی نشوند.
موسس و مدیر بنیاد نوروز آقای بهمن معالی زاده (وابسته به طیف سلطنت طلب) در برنامه تلویزیونی صدای آمریکا اعلام کرده بود، که در لحظه تحویل سال نو در کنار پناهندگان ایرانی در شهر وان ترکیه خواهد بود . اما پس از یک ماه عازم ترکیه شد تا فیلم جدیدی از پناهندگان نگون بختی که در انتظار کمک های او هستند، آماده کند تا پس از بازگشت به لس آنجلس ، با نمایش آن در تلویزیون های فارسی زبان و جریحه دار نمودن احساسات هزاران ایرانی صندوق بنیاد خیریه اش را پر کند تا بلکه برای مدتی دیگر جیب او و دوستانش خالی نماند.
این پروسه با تماس تلفنی او و آقایان محسن نادری نژاد و جواد شایسته(همراهان او در این سفر) با رادیو یاران و گفت و گو با میبدی و نوری زاده و تائید شفاهی آن ها تکمیل شد و مقدمات نمایش فیلم های گرفته شده در این سفر نیز فراهم گردید.
در مورد معالی زاده در بین پناهندگان حرف و حدیث ها بسیار است. یکی می گوید تنها کمک او به من در طی یک سال گذشته پنج کیلو برنج و روغن بوده و دیگری می گوید با وجود اینکه قول مساعد داده اما هنوز هیچ کاری برای من انجام نداده است.مالی زاده در سال گذشته نیز با سوء استفاده از پناهنده های شناخته شده توانسته بود در دل بعضی پناهندگان نفوذ کند و از طرفی مبالغی به نام پناهندگان جمع آوری نماید.اما آیا به غیر تعداد انگشت شماری که اطراف نمایندگان این بنیاد در شهرهای مختلف ترکیه، به خصوص وان، جمع شده اند ، کمتر پناهنده ای وجود دارد که از کمک های بنیاد او بهره مند شده باشند. هم اکنون در شهر وان مردان و زنانی حضور دارند که عاجز از پرداخت هزینه ویزیت ابتدایی یک دکتر می باشند، و از سوی این بنیاد کمترین کمکی به آن ها نشده است. در حالی که آقای معالی زاده در سفر اخیرشان ادعای کمک های پزشکی( و مذاکره با هلا ل احمر ترکیه) را داشتند و در مطلبی سفارشی که آقایان کریم فرخه‌پور و علی جوانمردی(نمایندگان این بنیاد در شهر وان) منتشر کرده از اقدامات نوع دوستانه آقای معالی زاده تقدیر به عمل آمده است.
حال سوال این است که تا کی باید پناهجوی نگون بخت ایرانی که در بدترین شرایط زیستی در ترکیه به سر می برد الت دست چنین افراد و بنیاد هایی سود پرست قرار گیرد؟

یک پناهنده در ترکیه

anjoman-e-defa az panahandegan-e-iranie mail:adpidt@yahoo.com

0 Comments:

Post a Comment

<< Home